XX241 – Családi ház
Ez a ház talán a legkülönlegesebb munkánk. Különlegessége abban rejlik, hogy megrendelő vagy konkrét telek hiányában készült. Ez a ház a MAI Stúdió háza, ami arról szól, hogy mi milyenek vagyunk valójában. Szerettünk volna bemutatni egy olyan házat, ami tükrözi az építészeti gondolkodásmódunkat, stílusunkat, elképzeléseinket, azt amilyenek mi valójában vagyunk.
Vettünk tehát egy általános méretű, sík, fűvel borított telket, általános helyen, viszonylag kötött szabályozások mentén. A ház tervezésénél törekedtünk arra, hogy lehetőleg minél több konkrét telekre adaptálható legyen, aminek egyik feltétele a legszigorúbb szabályok betartása, valamint egy olyan tömeg és forma készítése, ami mind szabadon álló, mind oldalhatáros beépítésként elképzelhető.
Megrendelő hiányában felmerül a kérdés, hogy ki lesz a célközönség? Mi lesz a költségvetés? Mekkora házra, hány szobára van szükség?
Tapasztalatainkra támaszkodva elmondható, hogy 4 szoba (szülői háló, két gyerekszoba, vendégszoba), 2 fürdőszoba, vendégmosdó, nappali-étkező-konyha, garázs egy általános program.
A kétszintes családi ház a flexibilitás és magas minőség jegyében készült. Alaprajzában kétfajta elrendezést mutatunk be, amely kiemeli a személyre szabhatóság magas fokát.
Az utcafronti homlokzaton kiemelkedő tömeg a garázs funkcióját foglalja magába, így a bejárat a homlokzati síktól beljebb húzva helyezkedik el. Ez a megoldás önmagában oldotta meg a bejárat fedését, miközben a garázs előre húzásával értékes négyzetmétereket nyerhetünk a kert irányába, ezzel adva izgalmas homlokzati játékot az egyénként letisztult homlokzatnak. Az előszobába érkezve, átlátva az egész épületen, egyenesen feltárul előttünk a hátsó kert. Innen nyílik a garázs, egy gépészeti helyiség, fürdő, valamint a vendégszoba is. Az előszoba-közlekedő egyenesen belefolyik a közösségi térbe. A konyha-étkező-nappali méretes terei nem csak horizontális de vertikális értelemben is mozgalmasak. A konyha és nappali egy, míg az étkező dupla belmagasságot kapott. A természetes fényt a hatalmas ablakok és az erkélyajtó biztosítja, valamint a konyhában, a munkapult fölé egy csíkablak is bekerült. Innen érhető el a kamra egy tapétaajtón keresztül. Az emeltre vezető lépcső az étkező mellé került, az alatta létrejövő terület tároló szekrények sorát rejti. Az emeltre érkezve az utcai oldalra a két darab gyerekszoba egy közös fürdőszobával, míg a kertre tájolva egy főháló került. Ez utóbbi egy impozáns megoldással, magába foglalja a fürdőszobát és a gardróbot is. A padlótól plafonig érő franciaerkélyek fényárban úsztatják a tetőteret.
A másik alaprajz nem sokban tér az előbb bemutatottól. A földszinti fürdő és kamra helyére egy nagyobb méretű fürdőszoba került és a konyha kiegészült egy szekrénysorral. Az emeleti gyerekszobák megnövekedett területe miatt a főháló konszolidáltabb méretet kapott. A különböző alaprajzokhoz természetes másfajta nyílászáró kiosztás is tartozik, amely érzékelteti mennyi lehetőséget hordoz magában az épület.
Talán megfigyelhető, hogy házaink nagy része egyszerű alaptömeggel, finom homlokzati játékkal, magastetővel készül. A bemutatott példa is ezt erősíti. A magas minőségű anyagok alkalmazásával, igyekeztünk bemutatni, hogy mindenfajta díszítés és építészeti bravúr nélkül is egyedi, esztétikus és izgalmas épület hozható létre, amelyen az anyagok önmagukban is díszítésként viselkednek.
Éppen ezért az egy alapstílust, 3 különböző változatban is bemutatjuk: a homlokzaton megjelenő téglaburkolat színhasználatával visszafogott eleganciát; a fa, acél vagy tégla berakások a nyílások körül játékosságot, a tömegformálás dinamizmust ad a háznak. A tető antracit fedése, valamint a nyílások és a fémszerkezetek egységes antracit színe összefogja és keretbe zárja az épületet. A belső terek anyaghasználatukkal és formavilágukkal erősítik az épület egységes megjelenését, miközben kellő szabadságot biztosítanak az egyediség megteremtésére. Belakható, élhető tereivel szerethető meleg otthonná válhat bárki számára.