SU132 – Kovács Katalin Nemzeti Kajak-Kenu Akadémia, Közösségi terek

2021-ben kértek fel minket a Kovács Katalin Kajak-kenu Központ belsőépítészeti tervezésére, a komplexum 7 épületből áll, a mi feladatunk főként a főépület, összesen 22 000 m2 vegyes funkciójú területeire vonatkozott. A főépület számos reprezentatív és magas minőséget megkövetelő teret tartalmaz.
A mi tervezési feladataink a következők voltak:
- Főépület aula csarnok
- Konferencia épület (konferencia terem, tárgyalók, irodák, étterem)
- Szállás épületek (3 épületszárny, kb 120 fő szállása)
- Uszoda (irodák, társalgó, büfé, uszodatér)
- Sportcsarnok (irodák, funkcionális termek)
- Összekötő területek (közlekedők, előterek, klubszoba, oktató terem, irodák)
A Turi Attila Ybl- és Kossuth-díjas építész által megálmodott épületben izgalmas feladat volt a belső terek kialakítása. Az aula belső tereit nagyban meghatározta az építész által tervezett tetőszerkezet. A belsőépítészetet ehhez szorosan kapcsolódva alakítottuk ki. Inspirációként a hajók és hullámok formáját, színét használtuk fel, miközben szem előtt tartottuk, hogy az épület használói elsősorban fiatal sportolók lesznek.
A tervezést koncepció alkotással kezdtük: alaprajzi változatokat, moodboardokat és látványterveket mutattunk be a megrendelők felé. Az elfogadott koncepcióterv képezte a kiviteli terv alapjait, ez alapján végeztük az anyagok kiválasztását, terveztük meg a beépített bútortokat és mobíliákat. A mobíliák kiválasztásánál a praktikum és esztétikum egyensúlya fő szempont volt, mindenez első osztályú minőségben. A nagy igénybevételnek kitett bútorok időtálló, jól tisztítható anyagokból készültek el.
A külső és belső világ összekapcsolása alapvető tervezési szempont volt, ezért a színvilágban is erre reflektáltunk. Az épület meghatározó belső világ fehér, sötétszürke színek, valamint fém szerkezetek, fa- és kőhatású burkolatok köré szerveződött. A néhány helyen megjelenő erősebb színek izgalmas dinamikát kölcsönöznek az enteriőrnek. Például az egy-egy falfelületen tájékozódást segítő jelzések is kontrasztos színek használatával kerültek kijelölésre.
A kiemelten fontos közösségi és reprezentatív terekben a nagy belmagasság lehetővé tette az igazán hangsúlyos egyedi csillárok használatát. A világítástervezésnél mindig a funkcionalitás az elsődleges szempont. Mindamellett, hogy a megfelelő megvilágítás nélkülözhetetlen, a belsőépítészetben használt fény-árnyék játékok képesek kiemelni az építészeti értékeket. A légies szerkezetek és hatalmas belső terek így még nagyobb hangsúlyt kaptak az esztétika és funkcionalitás találkozásában.
A tervezés Design and Build konstrukcióban történt, így 2021-2024-ig végig követtük az építkezést tervezői művezetés kereteiben. A tervezés során két további tervező iroda munkáját is koordináltuk, így minőségben és koncepcióban egységes tervek készülhettek. A szakági tervezőkkel, kivitelezővel és Megrendelőkkel folytatott egyeztetésekkel járó feladatokat is mi koordináltuk.
A komplexum 2024 őszén került átadásra és már birtokba is vették a sportolók.
Arculattervező építész: Turi Attila Ybl- és Kossuth-díjas építész, Triskell Kft.
Építész tervezők: PlanBau Kft.
Belsőépítészeti tervezők: MAI Studio Kft.
Fotók: Jaksa Bálint