KO106 – Családi ház
Egy kedves házaspár megkeresett minket, hogy segítsünk nekik és tervezzünk egy kétszintes házat a tulajdonukban lévő telekre. Már az első beszélgetéskor körvonalazódott, hogy a hagyományosnak mondható házak nyerik el tetszésüket, így az építészeti eszközök tekintetében könnyű dolgunk volt. A telek szintén nagyon ideális, fűvel borított, sík, nincs rajta építmény és a szabályozások megengedik a szabadon álló épületformát. Szabadon álló épületformának azt nevezzük, amikor a telek közepén van egy épület. Egy oldalon sem ér hozzá a szomszéd házakhoz, körbe tudjuk sétálni 😊 A helyszínen járva szeretünk alaposan körbe nézni, feljegyezzük magunknak az szomszéd épületek hangsúlyos karakterjegyeit. Ez azért fontos, mert befolyással lehet az általunk tervezett épületre is. Esetünkben például a környezet határozta meg a hagyományos nyeregtető tájolását, amely erősen befolyásolta a ház egészét. Miután megismertük a telket, a környezetet, a szabályokat és a megrendelőket, elkezdtünk gondolkozni, rajzolni, tervezni.
Már a tervezés elején felmerült egy izgalmas kérés a megrendelő részéről. Szeretné, ha a ház építése ütemezhető lenne, mégpedig úgy, hogy a földszint elkészülte után egy másik szakaszban épülne be az emelet, valamint néhány homlokzati elem is ekkor valósulna csak meg. Természetesen örömmel álltunk a kihívás elé.
Egy hosszú órákon át tartó, nagyon részletes megbeszélés és ötletelés után sikerült egy olyan házat összegyúrnunk, amely teljes mértékben elnyerte megrendelőink tetszését. Ezt mutatjuk most be nektek:
Az építkezés első ütemében a még fedetlen bejárati részről lépünk be a házba, azon belül is az előszobába. Innen nyílik a fürdőszoba, vendégmosdó, valamint a tolóajtó túloldalán található étkező. Az étkező, a konyha és a nappali egy légtérként került kialakításra, természetes megvilágításukat az étkező és nappali esetében dupla szárnyú erkélyajtó, míg a konyháéban ablakok biztosítják. Az étkezőből közelíthető meg a gyerekek szobája, valamint egy dolgozósarok. Az első ütemben a szülői hálószoba funkcióját is a nappali tölti be
A bejárati ajtó mellett a külső homlokzaton megjelenik még egy ajtó, amely a gépészeti helyiséget rejti.
Ez az alaprajzi kialakítás egy funkcionálisan működő, az ütemezést kiszolgáló, minimális közlekedőt, folyosót magába foglaló kialakítás.
Az építkezés második ütemében a bejárati rész fedéssel egészül ki, ahonnan a házba a belépve az előszobában találjuk magunkat. Innen nyílik a fürdőszoba, vendégmosdó, valamint a tolóajtó túloldalán található étkező. Az étkező, a konyha és a nappali egy légtérként került kialakításra, természetes megvilágításukat az étkező és nappali esetében dupla szárnyű erkélyajtó, míg a konyháéban ablakok biztosítják. Az étkezőből közelíthető meg a szülői háló, valamint egy dolgozósarok, ahonnan az emeletre vezető lépcső is indul. Az emeleten három hálószobát alakítottunk ki, melyekhez egy közös fürdőszoba tartozik. A központi dühöngő részből a szobákon és a fürdőn kívül, egy közös erkély is nyílik.
A bejárati ajtó mellett a külső homlokzaton megjelenik még egy ajtó, amely a gépészeti helyiséget rejti. A második ütem részeként a fürdőszobában kialakításra kerül egy bejárat a gépészeti helyiségbe.
A tervezés fontos része az anyagok pontos meghatározása, mely egyedi arcot kölcsönöz a háznak. Esetünkben törekedtünk az egyszerűségre; fehér falakkal, sötét fa ablakokkal, a tető natúr színű fedésével és a lábazat kő burkolatával szerettünk volna egyensúlyt találni a költséghatékonyság, szépség, időállóság és minőség tekintetében.