BP153 – Családi ház

Egy kedves család megkeresett minket, hogy segítsünk nekik és tervezzünk egy háromszintes házat a tulajdonukban lévő telekre. A megközelítőleg 1000 m2-es telek téglalap alakú, enyhén lejtős, fűvel és tujákkal borított és ekkor még egy bájos földszintes családi ház állt rajta. A szabályzás megengedte, hogy szabadon álló épületet tervezzünk. A telek északkeli oldalán található az utca, innen alakítottuk ki gyalogos és gépjármű forgalom csatlakozását is. Az épület megformálást elsősorban a beépíti határ és a funkcionalitás határozta meg. Hogy kell ezt érteni? Amikor megvizsgáljuk milyen szabályok vonatkoznak az adott telekre, sokszor előfordul, hogy előírják pontosan hova tehető vagy nem tehető építmény a telken. Ebben az esetben meghatározták hány méter távolságot kell tartani a telek 4 oldalától. Ezt a vonalat nevezzük beépítési határnak. Ezen belül bárhova tervezhetünk 😊

Miután megismerkedtünk a helyszínnel egy nagyon részletes megbeszélés következett, ahol többek között olyan információk hangzottak el, mint hogy a megrendelőknél magas prioritást élvez egy nagyméretű kert kialakítása. Ennek a projektnek az építészetét és a belsőépítészetét is együtt terveztük. Egy ilyen maratoni hosszúságú és részletekbe menő beszélgetése eredménye lett a most bemutatott épület:

A pince szintjén kapott helyet az autóbeálló, ahova egy rámpán keresztül jutunk le. A közlekedőn haladva elérhetővé válik a földszintre vezető lépcső, valamint egy dühöngő, amely természetes szellőztetést és megvilágítást kapott. Az alagsorban került elhelyezésre az épületgépészeti helyiség, egy mosókonyha és egy második kamra is. A pince részen a garázs és a gépészet mellet szerettek volna egy mosókonyhát és egy edzőtermet kialakítani. Ez mostanában nem újdonság, hogy ezt a területet is ki akarják használni a megrendelők.

A bejárat fedett, az utcafront felé helyezkedik el, az épület középtengelyétől kicsit eltolva. A házba belépve az előszobába érkezünk, innen nyílik a vendégmosdó. Tovább haladva a nappali-étkezőben találjuk magunkat. Innen érhető el a dolgozószoba, a konyha, valamint egy közlekedő, amelyről a szülő háló és az ehhez tartozó fürdő található.  A földszinten a konyha részt mindenképp el akarták választani a közösségi terektől. Egy kamrát is beterveztünk, amit egyedi konyhaszekrénnyel el is rejtettünk. A nappaliban kérés volt még, hogy egy beépített ülőpaddal együtt egy kandalló kialakítását is tervezzük meg. Mindig nagy hangsúlyt fektetünk a tárolási lehetőségekre, mint egyedi bútorok, mint mobiliák formájában biztosítunk elegendő tárolási lehetőséget.  Az emeletre felérve egy közlekedőbe érkezünk, ahonnan minden helyiség megközelíthető. A három emelet hálószoba az emelet 3 különböző sarkában kapott helyett, míg a fürdő a negyedik sarkot foglalja el. A gyerekszobák esetében a tervezésnél figyelünk, hogy mire beköltöznek akkor eltelhet 1-2 év és a gyerekek nagyobbak lesznek. Eszerint kell már akkor kialakítani az ő kis szobájukat. A családiház homlokzatát az emeleten 3 erkély díszíti. Kettő ezekből privát, szobához kapcsolt, míg egy közös használatú. Ez utóbbi a közlekedőből érhető el.

A tervezés fontos része az anyagok pontos meghatározása, mely egyedi arcot kölcsönöz a háznak. Az egyszerű eszközökkel formált, racionális tömeg szépségét bézs falakkal, fa ablakokkal, a tető natúr színű fedésével és a helyenként megjelenő fa és kő burkolatokkal szerettünk volna kiemelni. A belső tereknél világos színeket használtunk falaknál, és a beépített bútoroknál. Több helyen megjelenik a tölgyfa, nem csak a padlónál, hanem dekorfalként is használtuk. A gyereknél színesebb tapétákat választottunk.

 

 

 

  • Tervező Kokrehel Anna, Fülöp Ágnes, Ajtai-Budai Erika Natasa, Halaj Fanni
  • Tervezés éve 2021-2023
  • Alapterület 330 m2
  • Megrendelő Magánszemély
  • Helyszín Budapest
  • Funkció Családi ház