Építésjogi konferencia az új Építészeti törvényről
Hogyan tovább?
Nagy változások jönnek (és már vannak) az építőiparban. A tavaly decemberben életbe lépett magyar építészetről szóló törvény alapjaiban változtat meg mindent, gyakorlatilag elfelejthetjük az összes korábbi építési jogszabályt. Az Építésjog.hu egy egésznapos konferencia keretén belül segítette a szakmát azzal, hogy több előadásban részletezte a már aktuális és a jövőben várható módosításokat. Mi is részt vettünk ezen, röviden elmeséljük, mit tudtunk meg!
A törvényben szereplő részek különféle ütemezéssel lépnek hatályba, ebből az első már december 30-án megtörtént. Ezek között vannak például a kiemelt beruházásokra vonatkozó szabályok, de a döntő rész október 1-jén lép hatályba és ez az, ami a legtöbb építkezni vágyót is érinti.
Ami a legtöbbeteket érdekelheti
Mivel a legalapvetőbb országos jogszabályok is változnak, így nem csak a nagy beruházások esetén várható változás, hanem a családi házak esetén is. A teljeség igénye nélkül és csak említés szintjén meséljük el, mik és hogyan változnak a jövőben, hiszen egy cikk nem elég felület, hogy mindenről beszámoljunk, de igyekszünk azokról szólni, ami a legtöbbeteket érinteni fog.
Előreláthatólag a helyi főépítészeknek több szava lesz a családi házak tervezése és építése esetén. Ettől nem kell megijedni, szerencsére a legtöbb főépítésszel egyébként is a szakmai konzultáció egy párbeszéd, ahol mindenki arra törekszik, hogy a lehető legjobb házak épüljenek meg végül. A törvény rendelkezik arról is, hogy a főépítészeknek legyen aktív kamarai tagsága, ami ideális esetben egyébként is van, hiszen maguk is gyakorló építészek.
Új építésügyi hatósági eljárásokról és ellenőrzésekről szóló rendelet jön majd ki, ami felváltja a 312/2012. (XI.8) Kormány rendeletet.
Új „OTÉK” lesz, vagyis jön az „ATÉK” azaz az általános településrendezési és építési követelményekről szóló rendelet, ami felváltja a 253/1997. (XII.20) Kormány rendeletet, ami alapján változni fog például az épületek magasság számítása (ígéretek szerint egyszerűsödni fog) vagy a szintterületi mutató számítások is.
Családi házak esetében 2016-tól egyszerű bejelentéssel kell a terveket elkészíteni, ami nem hatósági eljárás, így nem is ellenőrzi semmilyen hatóság az építkezések előtt, hogy megfelel-e a terv a jogszabályoknak, így gyakran csak az épület elkészülte után nézi azt meg bárki hivatalból. Ez most meg fog változni és tudomásulvételi eljárássá alakul majd, ahol a dokumentumok szabályosságát is nézni fogják.
Újra kötelező lehet az e-napló és a felelősségbiztosítás a tervezők és kivitelezők részéről, ami az építtetők érdekeit védi, így ennek mi is örülünk.
A tervektől való eltéréshez szükség lesz a tervezők írásos nyilatkozatára, hogy hozzájárulnak a változáshoz ezt pedig a használatbavétel során ellenőrizni fogja a hatóság.
És még, ami jönni fog
Ezeken kívül lesz még 2026 január 1-jén is változás (nemzeti építésgazdasági nyilvántartással kapcsolatos előírások), míg az utolsó ütem 2027 július 1-jére van kiírva, amikor többek között a területrendezési módok, feladatok változnak, például a helyi építési szabályzatokba kell beépíteni a településképi rendeleteket, így nem kell majd két helyről összeszedni a vonatkozó előírásokat. (A településképi arculati kézikönyvek emellett viszont megmaradnak.)
Most valóban minden jogszabály változik, tehát ez nekünk is az újbóli tanulás időszaka, de mindig naprakészen figyeljük a legújabb szabályokat és rendeleteket, hogy a terveink is a legfrissebb állapotoknak feleljenek meg. Jelentkezünk még őszig az újdonságokkal, amint kijönnek!
Források:
https://epitesijog.hu/
https://kormany.hu/dokumentumtar/a-magyar-epiteszetrol-szolo-torveny-koncepcioja